چابهار محور گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با معاون نخست‌وزیر ازبکستان

به گزارش فرینا به نقل ایسنا، حسین امیر عبداللهیان در این دیدار با تبریک نوروز بعنوان میراث مشترک کشورهای منطقه، از پیشرفت های حاصله در روابط دو کشور خصوصا به دنبال برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ابراز خرسندی کرد و در ادامه به تبیین رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه روابط همسایگی پرداخت و همچنین سلام رئیس جمهور کشورمان را به همتای ازبکستانی وی ابلاغ کرد.

امیر عبداللهیان ظرفیت‌های همکاری دو کشور در حوزه دو جانبه خصوصا در بخش های اقتصادی و حمل و نقل و ترانزیت و بهره برداری بیشتر از ظرفیت های موجود در بندر چابهار و راه آهن خواف ـ هرات را با اهمیت توصیف کرد و همچنین آمادگی کشورمان برای همکاری های بیشتر در حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد.

همکاری‌های دو کشور در حوزه افغانستان از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود که طی آن وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت استفاده از ساز و کارهای موجود بین دو کشور در خصوص افغانستان تاکید کرد.

امیر عبداللهیان همچنین با تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفتگوهای وین، با انتقاد از رویکرد ایالات متحده آمریکا در زمینه تحریم اخیر برخی مقامات کشورمان، اظهار داشت: اکنون همه چیز به این بستگی دارد که آیا آمریکا می‌خواهد واقع بینانه رفتار کند یا مسئول شکست مذاکرات باشد.

عمر رزاق اف معاون نخست وزیر ازبکستان نیز در این دیدار با تبریک نوروز و همچنین ابلاغ سلام رئیس جمهور ازبکستان به مقامات عالیه کشورمان، اهمیت بالای روابط فی‌مابین در حوزه های مختلف را مور تاکید قرار داد و با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه همکاری‌های دو کشور، علاقمندی ازبکستان  برای اجرایی کردن توافقات فی‌مابین را خاطر نشان ساخت.